İle de France Koyunu Özellikleri

İLE DE FRANCE KOYUNUNU TANIYALIM

The Ile-de-France sheep succeeds well in RSA South Africa

İLE DE FRANCE IRKI MAKALE İÇERİĞİ  

  • Tarihi
  • Karkas Özellikleri 
  • Üreme Özellikleri 
  • Süt Üretimi 
  • Annelik Yeteneği
  • Adaptasyonu
  • Yün Yapısı
  • Melezleme

Dünyada yağın etçi ırklardan biri olan ile de france  . Fransa’nın kuzey inde yer alan ile de france bölgesinden den adını almaktadır. İle de france koyun ırkı etçi karakteri ile ün salmıştır. Ülkemizde de tanınan ve yetiştirilen bir ırktır.

İle De France Koyunun Tarihi ve Zaman İçindeki Gelişimi 

1824 yılında Fransa ulusal veteriner kolejinden Prof. AugusteYvard  tarafından başlatılan melezleme çalışmaları ile ortaya çıkmıştır. Prof. Auguste ilk olarak Rambouillet ile Dishley koyunlarını kullanmıştır .Burdaki amaç yüksek yün kalitesi ve dayanıklı bir koyun elde etmektir. Daha sonra Fransa’ya özgü bir merinos ırkı olan  Mauchamp koyunu melezlemeye dahil olmuştur. ProfAuguste artık çok yüksek yün kalitesini verecek genetiğe ulaşmıştır. Tabi bu süreç profesörün 56 yılını almış uzun süren melezleme, ırk sabitleme ve seleksiyon sonucu ile de France koyunu ortaya çıkmıştır .ilk kez 1875 te Paris fuarında tanıtılmıştır. 1900 yılında melezlemeler durdurulmuş artık ırk içi üretime izin verilmiştir .

1922 yılına gelindiğinde yetiştiriciler Son olarak et performansı için Cotentin ırkını kullanarak melezleme çalışmalarını durdurmuştur. Contentin ırkının dâhil olması çok önemlidir. İle de france ırkına etçi yapıyı Contenti ırkı vermiştir.  1933 yılında ile de france’nin performans testlerine başlanmıştır.

1960 yılında ile de france yetiştiricileri ırkın döl verimin artırılmasına odaklanmaya karar verildi ve bu yönde çalışmaya başlandı. 1972 yılında Fransız ile de france yetiştiriciler birliği ile de france koyunun geliştirilmesi için birlik çiftliğini kurdular. Verdlly deki bu çiftlik ırkın günümüzdeki haline gelmesi için çalışmalara başladı. Halada ırkın gelişimi için çalışmalar yapılmaktadır.

Bu tarihçeyi okuyunca anlaşıldığı gibi büyük emekler ve gayretler sonucun da ile de france koyunu dünyada adından söz ettiren ve yetiştiricisini memnun eden bir irk haline geldi.

İle de france koyunu dünyada 30 dan fazla ülkede beslenmektedir . Bunun temel nedeni bir çok verimlilik özeliğini bir arada göstermesidir.

İle De France Koyunun Karkas Özellikleri

İle de france çok üst seviye bir etçidir hızlı büyür, et kalitesi çok iyidir ve karkas randımanı %55 in üstüne çıkabilir. Rekor karkas randımanı %66.4 olarak kayıt edilmiştir. Et lezzeti muazzamdır. Genelde et ırklarının et rengi esmerdir. ile de france bizi bu noktada çok şaşırtı .ile de france et rengi açık renklidir. Pembe renkli et sahip olan ile de france oldukça lezzetli ve sulu bir etti var. Günümüz kasaplarının ve restoran şeflerinin tercih etiği düzeydedir  karkası yapı olarak yağsızdır. Kas yapısı gelişmiş olan ile de france’nin etin değerli olan bölgelerinin karkasta ki yüzdesi fazladır. Bu özelikler ile de france nin çok iyi bir etçi koyun ırkı olarak tercih edilmesini sağlamıştır.

İle De France Koyunun Üreme özelikleri

İle de france ırkı erken yaşta cinsel olgunluğa ulaşabilir. Dişi kuzuların erken yaşta üretime katılması sürü verimi için avantajlıdır. Yalnız kuzuların gelişimleri takip edilmeli gebelik için gerekli gelişimi göstermiş kuzular çiftleştirilmelidir.

İlede france ırkında mevsim dişi kızgınlık gösterme özelliği vardır. Bu sayede yıl içinde istediğiniz dönem kuzu alabilirsiniz. Bu üretici için çok önemlidir. 7-8ayda bir doğum yapabilmesi verimlilik açısından önemlidir. 2 yılda 3 kere doğum sağlanır.  İle de france ırkı çoklu doğum özeliğine sahip bir et ırkıdır ikizlik oranı % 70 dir. İle de france koçlar 10 aylık olduklarında üretimde kullanılabilirler.

 

İle De France Koyunun Süt Üretimi 

İle de France  Koyunun Annelik Yeteneği

İle de france et ırkı koyunlar arasında süt üretiminde liderler arasındadır. İkiz kuzulara çok rahat yeten bir sütü vardır. İle de francenin sütünün bol olması kuzuların hızlı gelişmesine direk etki etmektedir. Annelik duygusu gelişmiş bir koyun olan ile de france kuzusuna düşkün bir koyun ırkıdır.

İle De France Koyunlarında Adaptasyon

İle de France Koyunlarında Uyumluluk

İle de france koyunu dünyada 30 dan fazla ülkede bulunmaktadır. Brezilyadan , Avustralya ya , Canada’dan Fas’a kadar bir çok farklı bölgede ver farklı iklim koşullarına uyum sağlamıştır.

Çok güçlü ve dirençli bir koyundur. Ovalardan dağlara,ıslak alanlardan,kurak iklimlere  her yerde yaşamaktadır.

Meradan faydalanması yüksek olan bir koyun olan ile de france yaylımı seven bir koyundur. İle de france yem seçmeyen bir koyundur. İle de france koyunu kapalı beside de bakılabilir.

Kuzuları yünlü doğar bu sayede soğuk iklimlere iyi uyum sağlar. Yün , hem soğuk hemde sıcak iklimlerde yalıtım yapar .

İle de France Koyununun Yün Yapısı

İle De France koyunları  BEYAZ YÜN  yapısına sahiptir. Günümüz de İle De France koyunları et özelliği ile ön plana çıkmıştır. İle de France ırkı yün olarak birinci sınıf yün yapısına sahiptir. İle de France Koyunları ülkemizde yaygın olan merinos koyun  ırklarından daha kaliteli bir yün yapısına sahiptir.

İle de france koyunu 5-6 kg yün verimine sahiptir. 25-30 mikron aralığındadır.

İle de France Koyunun Melezlemede Kullanımı

İle de france koçlar birçok ülkede çeşitli ırklarla melezleme de kullanılmaktadır. Koçlar eşleştikleri farklı ırk koyunlara üstün et kabiliyetini, karkas yapısını aktarmaktadır. Kesimlik kuzu üreticilerinin dünyadaki bir numaralı koç tercihi olmasının nedeni budur.

Melez dişi kuzularından doğurganlık süt verimi ve üstün annelik özelliğinden dolayı damızlık olarak talep görmektedir.

 

Yazar : Bilal Çağlar (Çağlar Koyunculuk Damızlık Çiftliği)

Kaynak Göstererek Kullanabilirsiniz.